سلوک عاشورايی (۲)

** بسم رب الحسين **

... سلوک عاشورايی ...

سلوك عاشورايي ۴ مرحله دارد که اگر بخواهيم با هدايت معصوم راه را طی کنيم بايد در اين ۴ مرحله قدم بگذاريم.

مرحله اول:

لقد عظمت الرضيه و جلت و عظمت المصيبته ...

قدم اول اين سلوک رو معصوم بر ميداره چون قرار است او محور و جلودار باشه. معصوم وسيله قرب به پروردگار است. حالا بلا هرچی وسيعتر باشه٬ رحمت و عنايتی که خداوند ميفرسته خيلی وسيع است. در بلای امام حسين (ع) ميبينيم که بلا اينقدر عظيم بود که رحمتش بی پايان است٬ آنقدر که حضرت شد رحمت الواسعه٬ و نه فقط عبدالله بلکه اباعبدالله ... حسين (ع) سفينة النجاة است٬ اين کشتی نجات نه تنها اوسع٬ يعنی وسيعترين وسيله است بلکه اسرع يعنی سرسعترين هم هست: در عرض چند دقيقه حرّی را که تا چند لحظه پيش در قعر جهنم بود به بالاترين نقطه بهشت میرسونه. حالا ببينيم کيا از اين رحمت واسعه بهره مند ميشن؟

مرحله دوم:

واسئل الله بحقکم و بشأن الذی لکم عنده ان يؤتينی بمصابی بکم افضل ما يؤتی مصاباً بمصيبته ...

بهره بردن از بلای معصوم اين است که غافل از بلای او نباشيم و مبتلا به بلای او بشيم٬ رنگی از درد او رو بگيريم برای اينکه سنخيتی با او بگيريم. الان در زمان ما سنگينترين بلاها بر امام زمان است. تمام ظلمهای عالم را ميبينهو احاطه داره و بايد صبر کنه. من و شما دو تا ظلم ببينيم شب خوابمون نميبره! اونوقت آيا اين اوقع زيادی نيست که ما غافل باشيم در زندگی خودمان غرق باشيم ولی بخواهيم که عنايت خاص هم به ما بشود؟!

پس قدم دوم از اين سلوک عاشورايی مبتلا شدن به بلای امام است. در قرآن در داستان حضرت يوسف داريم که بعد از اينکه برادرانش يوسف را در چاه انداختند٬ به دنبال زندگی خودشان رفتند و فقط يعقوب بود که به بلای يوسف مبتلا شد و گريه کرد. يعقوب نماد کسی است که مبتلا شده به بلای معصوم و برای همين هم خيلی بالا ميرود. ما بايد بلا را درک کنيم٬ از خدا بخواهيم که درد اولياء رو به ما هم بچشاند. اين درد درمان است در حقيقت نه درد.

تمام انبياء و اولياء برای اباعبدالله سوختند و با گريه بر ايشان بالا رفتند. در روايت داريم:

ملائکه داستان عاشورا و امام حسين (ع) را برای حضرت ذکريا ميگويند. ايشان تا سه روز فقط گريه ميکرد. بعد هم از خدا خواست تا فرزندی به او بدهد تا مانند او باشد. فرزند شد يحيی بن ذکريا٬ که مشابه اباعبدالله هم شهيد شد٬ سرش را بريدند.

گريه آدم را همدرد ميکنه و از خودش بيرون ميبره٬ با ديگری همراه ميکنه. بايد در عزای حسين (ع) گريه کرد تا مبتلا سد به مصيبت آن حضرت.


السلام عليک يا باعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

*****

ادامه دارد ...

برگرفته شده از سخنان گهربار حجه الاسلام والمسلمين حاج آقای عالی در دهه اول محرم

  
نویسنده : مجنون ... ; ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ اسفند ،۱۳۸۳